Ca 15mm stora, spektakulärt vackra runda pärlor av naturlig, tonad bandagat i gråbruna toner. Varje pärla ser ut som en mystisk planet i miniatyr.
Tänk på att de exakta nyanserna varierar från leverans till leverans och kan skilja sig något från exempelbilden. Pärlorna kan exempelvis vara både mörkare eller ha mer brunt i sig.
Hålstorlek: ca 1.3-1.6mm.
Observera: pärlorna är inte alltid helt perfekta. Vissa av dem kan vara något ojämna i formen och runtom hålen eller ha synliga mikrogeoder och glittrande kristallbildningar. Det är inget som stör helheten, det är en naturlig del av stenen.
Du bestämmer: ta en hel sträng med lägre styckpris eller köp bara ett fåtal pärlor. Gör ditt val i rullistan "Förpackning om".
Stenens naturliga bandmönster har framhävts ytterligare genom färgning och uppvärmning.
Sten är ett naturmaterial, tänk på att ådring och färger kan variera från leverans till leverans, bilden är bara ett exempel på hur stensorten kan se ut.