![]() | STORT SORTIMENT | ![]() | NICKELSÄKERT | ![]() | SNABB LEVERANS | ![]() | ÖPPET KÖP I 30 DAGAR |
Stora pärlor är ett populärt sätt att avsluta långa halsband och radband/malas. Förvandla pärlan till ett hänge med hjälp av wire/hattpinnar och pärlhattar. Kombinera gärna med tofsar och andra berlocker.
Priset avser en förpackning med 2st.
"Candy jade", färgad för att efterlikna rosenkvarts och lackad. Pärlorna är 18mm stora och har ca 1,4mm stora hål. Sten är ett naturmaterial, tänk på att ådring och färger kan variera från leverans till leverans, bilden är bara ett exempel på hur stensorten kan se ut.
Denna populära halvädelsten tillhör egentligen kvarts-familjen, men kallas ofta för "jade" på marknaden, eftersom lystern påminner så mycket om den dyra, eftertraktade stenen (som är oftast grön). Vi marknadsför stenen under dess populära handelsnamn, så att de som söker efter så kallad "jade" känner igen den, men vi tycker om att informera om stenens egentliga ursprung.
OBS: stora pärlor som dessa är sällan helt perfekta. På bilden kan du se att de är inte helt släta kring hålen. Det döljs lätt med till ex. dekorativa pärlhattar